Wałycz w Gromadzie Myśliwiec |
Gromadę Myśliwiec z siedzibą Gromadzkiej Rady Narodowej w Myśliwcu utworzono, jako jedną z 8759 gromad na obszarze całej Polski, w powiecie wąbrzeskim w województwie bydgoskim na mocy uchwały nr 24/16 WRN w Bydgoszczy z dnia 5 października 1954 roku. Gromada Myśliwiec poza miejscowościami należącymi do byłej gminy Wąbrzeźno-wieś - Myśliwiec, Sitno, Wałycz, Frydrychowo, Sicinek i Rozgarty przejęła także wieś Jaworze z gminy Dębowa Łąka. Przeprowadzone naprędce reformy administracyjne już na samym początku pokazały braki z jakimi przyszło się mierzyć nowopowstałym gromadom. Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej nie miało własnego lokalu, dlatego zmuszone było korzystać na początku z nieruchomości prywatnej należącej do mieszkanki Myśliwca, Balbiny Ostrowskiej, dopiero później zaś korzystało z sali domu gromadzkiego. Na czele prezydium GRN stanął dotychczasowy przewodniczący GRN Wąbrzeźno-wieś Władysław Borowiec z Wałycza[1].
Uchwała WRN powołująca Gromadę Myśliwiec |
Jak potwierdzają źródła potencjał gospodarczo-ekonomiczny nowej gromady był raczej skromny. Wciąż nacisk kładziono na tworzenie spółdzielni produkcyjnych i tutaj udało się założyć taką w Myśliwcu, która jednak nie cieszyła się zbytnim powodzeniem. W miarę prężnie funkcjonowała jeszcze założona kilka lat wstecz spółdzielnia w Sitnie oraz PGR w Wałyczu wraz z uruchomioną gorzelnią. W Myśliwcu znajdował się sklep spożywczo-przemysłowy, zlewnia mleka, działali kowal i szewc[2]. Podobnie było w Jaworzu. Pod względem ludnościowym na początku marca 1955 roku, Wałycz był najmniejszym sołectwem wchodzącym w skład Gromady, a wynikało to poniekąd z faktu, iż w trakcie reformy administracyjnej odłączono od niego Wałyczyk i część leżącą pomiędzy torem kolejowym a miastem Wąbrzeźno.
Sołectwo |
Liczba ludności |
Liczba gospodarstw rolnych |
Myśliwiec |
534 |
111 |
Jaworze |
443 |
92 |
Sitno |
397 |
53 |
Wałycz |
260 |
10 |
RAZEM |
1634 |
266 |
Pod kątem kulturalno-oświatowym w Myśliwcu funkcjonowała biblioteka gromadzka, natomiast w pozostałych sołectwach punkty biblioteczne, świetlice wiejskie w Myśliwcu i Wałyczu oraz przedszkola stałe w Myśliwcu (12 dzieci) i Wałyczu (20 dzieci). W Myśliwcu oraz Wałyczu znajdowała się czteroklasowa szkoła podstawowa natomiast w Jaworzu, dwuklasowa. Według relacji mieszkańców w tym czasie szkoła funkcjonowała również w budynku pałacu ponieważ budynek szkolny w trakcie wojny został w znacznym stopniu zniszczony. Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt iż: "W wałyckiej szkole był cztery klasy jednak pierwszą klasę robiono w dwa lata". W Myśliwcu i Jaworzu funkcjonowały Ochotnicze Straże Pożarne.
Władysław Borowiec (1999r.) |
W ten sposób Państwowe Gospodarstwo Rolne Wałycz stało się najważniejszym zakładem gospodarczym na terenie Gromady Myśliwiec. Posiadające na terenie gromady kilkaset hektarów ziemi oraz gorzelnie nadal jednak nie było w stanie prosperować na miarę swoich możliwości. Dodatkowym problemem z jakim borykało się w tym okresie był również problem z efektywnym gospodarowaniem. 16 listopada 1956 roku na zebraniu Koła Powiatowego PZPR wystąpił starszy agronom PGR Wałycz Feuer, który poinformował, że nie zebrano buraków cukrowych z około 130 ha i pastewnych z 20 ha. Własnymi siłami zakład był w stanie zebrać plony jedynie z około 10 ha dziennie. Był również problem ze zbiorem ziemniaków, których nie udało się uprzątnąć przed mrozami i trafił do gorzelni[3].
Jednocześnie PGR Wałycz był silnym lokalnym ośrodkiem aktywności PZPR. W 1955 roku sekretarzem KZ PZPR Zespołu PGR Wałycz był Zygfryd Susnarski, natomiast w 1956 rok funkcję kierowniczą przejął były sekretarz prezydium GRN Wąbrzeźno-wieś Franciszek Bystrzyński. Koło funkcjonowało na tyle dobrze, że w listopadzie 1956 roku, kiedy w najlepsze trwała odwilż październikowa i trudno było przeprowadzić zebrania podstawowych organizacji partyjnych we wsiach powiatu wąbrzeskiego, w PGR Wałycz odnotowano wysoką frekwencję. Wytłumaczyć jednak trzeba, że robotnicy przybywali na zebrania nie tylko z pobudek politycznych, w tym wypadku domagali się większych pensji i przydziału opału.
Rok 1958 przyniósł wybory do Gromadzkich Rad Narodowych które odbyły się w lutym. Na 16 radnych z Wałycza do rady udało się dostać Wacławowi Jeziorowskiemu należącemu do PZPR. Podczas pierwszej sesji rady w dniu 14 lutego 1958 roku odbyły się wybory władz gromady i przewodniczącym został ponownie wybrany Mieczysław Pytkowski z Jaworza. Wybory były nadzorowane przez KP PZPR. Wacław Jeziorowski znalazł się w składzie kolegium orzekającego rady.
Władysław Szulecki |
Oficjalną wiadomość o likwidacji gromady Myśliwiec mieszkańcy otrzymali z ust członka prezydium Powiatowej Rady Narodowej podczas gromadzkiej sesji rady 13 czerwca 1959 roku. Głównym powodem takiej decyzji była źle trafiona reforma z 1954 roku. Przewodniczący Pytkowski poinformował podczas sesji, że w trakcie zebrań wiejskich sołectw wchodzących w skład likwidowanej gromady mieszkańcy Wałycza opowiedzieli się za przyłączeniem ich do gromady Wąbrzeźno-wieś, powstałej w 1956 roku po likwidacji gromady Łabędź, uzasadniając tą decyzję bliskością do urzędów gromadzkich w mieście Wąbrzeźno oraz większą siłą ekonomiczną takiej gromady. Podobnie decydowali mieszkańcy pozostałych sołectw. Sesja zakończyła się podjęciem uchwały o włączeniu gromady Myśliwiec do gromady Wąbrzeźno. Uchwała miała wejść w życie z dniem 1 stycznia 1960 roku[5].
Ulica Myśliwiecka (kierunek na Myśliwiec) - koniec lat 50-tych. |
[1] Na podstawie CZAJA R. (red.), HISTORIA GMINY WĄBRZEŹNO Tom 2, Wąbrzeźno, 2007
[2] Na podstawie CZAJA R. (red.), HISTORIA GMINY WĄBRZEŹNO Tom 2, Wąbrzeźno,
2007
[3] Na podstawie CZAJA R. (red.), HISTORIA GMINY WĄBRZEŹNO Tom 2, Wąbrzeźno,
2007
[4] Ustawa z dna 25 stycznia 1958 roku o radach narodowych.
[5] Na podstawie CZAJA R. (red.), HISTORIA GMINY WĄBRZEŹNO Tom 2, Wąbrzeźno,
2007
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz